Kutsikas tuleb koju: kuidas säästa teda tulevastest hambahaigustest?

Kas teadsid, et mõnda koeratõugu ohustavad hambahaigused rohkem kui teisi? Regulaarne hammaste puhastamine varasest east alates ja õiged toidulisandid aitavad enamasti ära hoida hilisemaid kliinikuarveid.

Hambaemail on küll organismi kõige tugevam kude, kuid see ei taastu hiljem kui on ühel või teisel põhjusel viga saanud, selgitab  meie kliiniku stomatoloogiale spetsialiseeruv veterinaar Edgar Tamp. Tema sõnul võiks ennetamistööd alustada juba siis, kui kutsikal on suus alles beebihambad. „See on vajalik eeskätt harjutamise mõttes. Alustada tuleks järk-järgult ja leebelt: alustada mokkade tõstmisega ja lemmikul suhu piiludes, panna sõrm kutsika moka ja hammaste ning seda edasi-tagasi liigutada. Kui koer selle rahulikult vastu peab, siis peaks teda premeerima,” selgitab ta.

Kui kaua harjutamisperiood kestab, on tema sõnul individuaalne – on koeri, kes harjuvad juba nädalaga, kuid mõnel võib leppimine võtta mitu kuud. Peamine, et koer lubaks suus rahulikult toimetada, see aitab hõlbustada ka hilisemaid loomakliiniku visiite.

Kui kutsikas rahulikult suu kallale lubab, on aeg üle minna järk-järgulisele puhastamismetoodikale. Alustada võiks veterinaari hinnangul pisikeste “võõrkehadega”, milleks võib olla marli, vatitikk, pisike riidest rätik ning sellega hambad üle käia kasutades loomadele mõeldud hambapastat. „Sellel pole küll suurt efekti, kuid harjutamise mõttes on see vajalik,” kinnitab Tamp.

„Mitte mingil juhul ei tohiks kasutada inimestele mõeldud hambapastat, see on koerte jaoks mürgine. On olemas erinevate maitsetega koerte hambapastasid, näiteks maksamaitseline. Kui seda näpule panna ja siis koera suus hõõruda, saab loom aru, et hammaste puhastamisega kaasneb ka midagi maitsvat,” õpetab loomaarst.

Ta lisab, et kui hambapasta ja pehmema metoodikaga on rahu tehtud, tuleks üle minna hambaharjaga puhastamisele. „Hambaharja võiks tutvustada nii, et esmalt saab koer selle pealt pastat limpsida. Koerte hambaharjad on üldiselt karedamad, neil on pikk ja kitsas kael, et ulatuda mugavamalt ja efektiivsemalt ka kõige tagumiste hammasteni,” kirjeldab ta. Suurematele koertele sobivad tema sõnul ka inimestele mõeldud hambaharjad, kuid kindlasti tuleb jälgida, et kutsikal igemetel puhastamise käigus veritsust ei tekiks. Sellisel juhul tuleb hambahari pehmema vastu vahetada. Mõnele koerale sobib ka elektriga töötav hambahari.

Loe edasi Delfi > Lemmikloom

Allikas: Delfi > Lemmikloom

Hambad korda lemmikloomal!

🤭 Lemmiku suu lõhnab ebameeldivalt?

👉 Veterinaar hindab suuõõne olukorda, hammastest teostatakse panoraamröntgen ülesvõte, eemaldatakse hambakivi ja määratakse vajadusel edasine raviplaan.

👉 Protseduur toimub inhalatsiooni anesteesias. Jälgitakse südametööd ja teisi elulisi parameetreid. Enne anesteesiat teostame vajadusel vereanalüüsid hindamaks lemmiku sobilikkust anesteesiaks.

☎️ Pane aeg kirja telefoni teel 55 629 545 ja üks mure vähem!