Tartu loomakliiniku Felivet lemmikloomade hambaarst Edgar Tamp - Foto Delfi Meedia

Lemmikloomade hambaarst Edgar Tamp: loom varjab enda kannatusi viimse hetkeni 

Nii nagu valutavad ja lagunevad hambad meil, juhtub see ka meie loomadega. Tihti saamegi alles kahetsusväärselt hilja teada, et koer või kass on juba pikka aega hambapõletike käes kannatanud. Kuidas sellisel juhul kliinikus loomi aidatakse? Väljatõmbamine? Hammaste puurimine ja plommimine? Kroonid? Selgitusi jagab lemmikloomade hambaarst.

Meie kliiniku hambaarst Edgar Tamp ütleb, et kõik eelnevad variandid on tõepoolest võimalikud ja lahendus sõltub probleemi iseloomust. Ta teab, et väga paljusid lemmikloomade hammaste haigused ja kannatused saaks ära hoida, kui omanikud oleks pere lemmikloomade hambatemaatikaga rohkem kursis.

Kuidas siis kasside ja koerte, aga miks mitte ka tuhkrute või mõnede eksootilisemate loomade hambamuresid ennetada? Peaksime neil hambaid pesema? „Jah, peaksime küll,“ Ütleb Edgar Tamp. Kuna hambaarst tegeleb igapäevaselt loomade hammaste ravimise ja eemaldamisega, teab ta väga hästi, kui oluline see on. Ta selgitab, et lemmikute hammaste eest hoolitsemise põhimõtted on üpris sarnased inimeste omadega, aga on ka erinevusi, näiteks ei tohi looma hambaid inimestele mõeldud hambapastaga puhastada. Ka siis, kui lemmikloomal regulaarselt hambaid harjata, tuleb lasta veterinaarstomatoloogil vähemalt kord aastas lemmiku hambad üle vaadata. Miks, seda kuula juba saatest.

Loe ja kuula edasi Delfi > Pere ja Kodu lehelt

 

Allikas: Delfi > Pere ja Kodu