Siltide arhiiv: Edgar Tamp

Ka tuhkrutel esineb hambaprobleeme

Meie kliinikut külastas imearmas tuhkur nimega Suhkur, kelle probleemiks oli murdunud parem ülemine kihv, mis põhjustas Suhkrule ebamugavust ja valutunnet. Lisaks sellele, esines tuhkrul ka parodontiit (kaugele arenenud hammast ümbritsevate kudede põletik).

Suhkrule teostati inhalatsiooni anesteesia suuõõne kompleksprotseduur, mille käigus eemaldadi hambakivi, teostati täis suuõõne röntgenuuring, kaardistati hambad ning koostati vastavalt sellele raviplaan. Kirurgiliselt eemaldati Suhkrul parem ülemine kihv (värvimuutusega hammas). 💉🦷🥼

Tänaseks on Suhkur ilusti taastunud ja paranenud ning elab õnneliku tuhkru elu! 😊🙏🏻

Lemmikloomade hambaarst Edgar Tamp: loom varjab enda kannatusi viimse hetkeni 

Nii nagu valutavad ja lagunevad hambad meil, juhtub see ka meie loomadega. Tihti saamegi alles kahetsusväärselt hilja teada, et koer või kass on juba pikka aega hambapõletike käes kannatanud. Kuidas sellisel juhul kliinikus loomi aidatakse? Väljatõmbamine? Hammaste puurimine ja plommimine? Kroonid? Selgitusi jagab lemmikloomade hambaarst.

Meie kliiniku hambaarst Edgar Tamp ütleb, et kõik eelnevad variandid on tõepoolest võimalikud ja lahendus sõltub probleemi iseloomust. Ta teab, et väga paljusid lemmikloomade hammaste haigused ja kannatused saaks ära hoida, kui omanikud oleks pere lemmikloomade hambatemaatikaga rohkem kursis.

Kuidas siis kasside ja koerte, aga miks mitte ka tuhkrute või mõnede eksootilisemate loomade hambamuresid ennetada? Peaksime neil hambaid pesema? „Jah, peaksime küll,“ Ütleb Edgar Tamp. Kuna hambaarst tegeleb igapäevaselt loomade hammaste ravimise ja eemaldamisega, teab ta väga hästi, kui oluline see on. Ta selgitab, et lemmikute hammaste eest hoolitsemise põhimõtted on üpris sarnased inimeste omadega, aga on ka erinevusi, näiteks ei tohi looma hambaid inimestele mõeldud hambapastaga puhastada. Ka siis, kui lemmikloomal regulaarselt hambaid harjata, tuleb lasta veterinaarstomatoloogil vähemalt kord aastas lemmiku hambad üle vaadata. Miks, seda kuula juba saatest.

Loe ja kuula edasi Delfi > Pere ja Kodu lehelt

 

Allikas: Delfi > Pere ja Kodu

Kutsikas tuleb koju: kuidas säästa teda tulevastest hambahaigustest?

Kas teadsid, et mõnda koeratõugu ohustavad hambahaigused rohkem kui teisi? Regulaarne hammaste puhastamine varasest east alates ja õiged toidulisandid aitavad enamasti ära hoida hilisemaid kliinikuarveid.

Hambaemail on küll organismi kõige tugevam kude, kuid see ei taastu hiljem kui on ühel või teisel põhjusel viga saanud, selgitab  meie kliiniku stomatoloogiale spetsialiseeruv veterinaar Edgar Tamp. Tema sõnul võiks ennetamistööd alustada juba siis, kui kutsikal on suus alles beebihambad. „See on vajalik eeskätt harjutamise mõttes. Alustada tuleks järk-järgult ja leebelt: alustada mokkade tõstmisega ja lemmikul suhu piiludes, panna sõrm kutsika moka ja hammaste ning seda edasi-tagasi liigutada. Kui koer selle rahulikult vastu peab, siis peaks teda premeerima,” selgitab ta.

Kui kaua harjutamisperiood kestab, on tema sõnul individuaalne – on koeri, kes harjuvad juba nädalaga, kuid mõnel võib leppimine võtta mitu kuud. Peamine, et koer lubaks suus rahulikult toimetada, see aitab hõlbustada ka hilisemaid loomakliiniku visiite.

Kui kutsikas rahulikult suu kallale lubab, on aeg üle minna järk-järgulisele puhastamismetoodikale. Alustada võiks veterinaari hinnangul pisikeste “võõrkehadega”, milleks võib olla marli, vatitikk, pisike riidest rätik ning sellega hambad üle käia kasutades loomadele mõeldud hambapastat. „Sellel pole küll suurt efekti, kuid harjutamise mõttes on see vajalik,” kinnitab Tamp.

„Mitte mingil juhul ei tohiks kasutada inimestele mõeldud hambapastat, see on koerte jaoks mürgine. On olemas erinevate maitsetega koerte hambapastasid, näiteks maksamaitseline. Kui seda näpule panna ja siis koera suus hõõruda, saab loom aru, et hammaste puhastamisega kaasneb ka midagi maitsvat,” õpetab loomaarst.

Ta lisab, et kui hambapasta ja pehmema metoodikaga on rahu tehtud, tuleks üle minna hambaharjaga puhastamisele. „Hambaharja võiks tutvustada nii, et esmalt saab koer selle pealt pastat limpsida. Koerte hambaharjad on üldiselt karedamad, neil on pikk ja kitsas kael, et ulatuda mugavamalt ja efektiivsemalt ka kõige tagumiste hammasteni,” kirjeldab ta. Suurematele koertele sobivad tema sõnul ka inimestele mõeldud hambaharjad, kuid kindlasti tuleb jälgida, et kutsikal igemetel puhastamise käigus veritsust ei tekiks. Sellisel juhul tuleb hambahari pehmema vastu vahetada. Mõnele koerale sobib ka elektriga töötav hambahari.

Loe edasi Delfi > Lemmikloom

Allikas: Delfi > Lemmikloom

Chelsea sai uue naeratuse: Eesti loomaarst paigaldas esmakordselt koerale metallist hambakroonid

Inglise kokkerspanjel Chelsea oli mõõdutundetu mängimise tagajärjel kulutanud ära oma alumised kihvad. Abi leidus meie loomakliinikus, kus talle teostati Eesti oludes esmakordne protseduur – koer sai suhu metallist hambakroonid.

Meie loomaarst Edgar Tamp spetsialiseerub maailmas jõudsalt arenevale suunale – veterinaarstomatoloogiale, mis lahendab igipõliseid probleeme lemmikloomade suutervisega. Pärast mõningat mõtlemist ning koostööd Chelsea Kanadast pärit omanikega küpses ühine otsus: täiendada alalõua kulunud kihvasid metallkroonidega.

„Chelsale tegi karuteene tema lemmikmänguasi – kummist part, mida ta igal pool suus tassis. Ta isegi magas, part suus, nii et tal oli tekkinud hammaste kulumisprobleem,” selgitas Edgar Tamp, kes põhjalikult erialase kirjanduse ette võttis ja üle käis. Uisapäisa otsust selline haruldane operatsioon sooritada ei langetatud.

„Oluline on ka looma üldtervis, kuna mitu protseduuri tuleb teha üldanesteesias. Seega tegime kõigepealt põhjaliku terviseülevaate, et kõik kulgeks turvaliselt. Ka laborist saime rohelise tule, et kroonid koera hambumust edaspidi mõjutama ei hakka,” kirjeldas ta. Lisaks tuli korrigeerida looma igemeid, lihvida hambad, et kroonid sobiksid ning ette kroonide paigaldamist katta need ajutise materjaliga, et söömisel ja joomisel ebamugavustunnet ei tekiks. Nelja päeva pärast sai Chelsea uued kihvad suhu.

….

Loe edasi Delfi > Lemmikloom

 

Allikas: Delfi > Lemmikloom

Hambad korda lemmikloomal!

🤭 Lemmiku suu lõhnab ebameeldivalt?

👉 Veterinaar hindab suuõõne olukorda, hammastest teostatakse panoraamröntgen ülesvõte, eemaldatakse hambakivi ja määratakse vajadusel edasine raviplaan.

👉 Protseduur toimub inhalatsiooni anesteesias. Jälgitakse südametööd ja teisi elulisi parameetreid. Enne anesteesiat teostame vajadusel vereanalüüsid hindamaks lemmiku sobilikkust anesteesiaks.

☎️ Pane aeg kirja telefoni teel 55 629 545 ja üks mure vähem!